> Wielka Maszyna Edukacyjna II:

Jest to konstrukcja, która ma pokazać w prosty sposób wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Działa ona na zasadzie laboratorium - każda osoba może podejść i samodzielnie przeprowadzić proponowany eksperyment.
Eksperyment 1 - tor wyścigowy. Przy tym stanowisku mogą jednocześnie uczestniczyć cztery osoby. Na starcie toru wyścigowego ustawiamy samochodziki napędzane energią słoneczną. W naszym przypadku samochodziki napędza światło pochodzące z lampek przymocowanych do wieży. Każdy zawodnik powinien doprowadzić swój pojazd do mety, poprzez dostosowywanie odległości lampki od panelu słonecznego znajdującego się na samochodziku. Im bliżej świecimy lampką na samochodzik ten szybciej jedzie, jednak wtedy samochodzik porusza się mniej dokładnie i może wypaść z toru. Wygrywa ta osoba, która najlepiej i najszybciej poradzi sobie z zadaniem.
Eksperyment 2 - regaty. W tym eksperymencie mogą uczestniczyć dwie osoby, bądź dwie drużyny. Na początku każdy zawodnik konstruuje swój model łódeczki z przygotowanych już materiałów. Zbudowane modele zawodnicy wkładają, każdy do swojej rynny wypełnionej wodą, na linię startu. Następnie uruchamiane są dwa wiatraki, które tworząc wiatr napędzają statki. Wygrywa ten zawodnik, którego statek pierwszy dopłynie do mety. Ponadto na linii mety zamontowana fotokomórka rejestruje czas płynięcia. Na ekranie monitora wyświetla się tabela najlepszych wyników.
Eksperyment 3 - laboratorium słoneczne. Na konstrukcji wieży umieszczono kilka paneli słonecznych, które są połączone z komputerem. Każdy zawodnik może podejść do komputera i samodzielnie ustawić kąty nachylenia paneli w stosunku do promieni słonecznych. W ten sposób uczestnik szuka najlepszego kąta, w którym uzyskiwana jest największa wiązka światła i tym samym powstaje najwięcej energii. Dowiaduje się on również czy energia słoneczna jest opłacalnym źródłem energii. Ponadto cała wieża jest zasilana przez energię wygenerowaną dzięki panelom słonecznym.
 
> Galeria - Wielka Maszyna Edukacyjna II na POLEKO 2011